Leonard Ojler

časovi matematike » Blog » matematičari » Leonard Ojler

Leonard Ojler- životni put

Leonard Ojler je rođen 15. aprila 1707. godine u Bazelu. Pol Ojler, Leonardov otac, bio je sveštenik Reformatorske crkve, a majka je, takođe, poticala iz svešteničke porodice. Ubrzo nakon Leonardovog rođenja porodica se preselila u Rien. Pol Ojler bio je prijatelj sa poznatom porodicom matematičara, Bernuli, pa je Johan Bernuli, jedan od najznačajnijih evropskih matematičara toga vremena, izvršio značajan uticaj na mladog Ojlera. Pol je i sam pokazivao interesovanje za matematiku, što je i Leonardu omogućilo da vrlo rano dođe u kontakt i iskaže interesovanje za matematiku.

Bio je veoma napredno dete. Već sa 13 godina upisao se na Univerzitet u Bazelu, a 1723. godine je i diplomirao sa radom, u kome je upoređivao Dekartovu i Njutnovu filozofiju. U to vreme, njegovi glavni predmeti su teologija, grčki i hebrejski jezik. Pol, Leonardov otac, je želeo da njegov sin nastavi očevim stopama i postane sveštenik. Međutim, zahvaljujući poznantstvu i uticaju porodice Bernuli, Ojler je krenuo drugim putem i prevagnulo je njegovo interesovanje za matematiku.

Godine 1726. Ojler je završio svoju doktorsku tezu o širenju zvuka, pod nazivom “O zvuku”, a već iduće godine učestvovao je na takmičenju koje je organizovala Francuska akademija nauka. Tada je osvojio drugu nagradu, ali će kasnije, tokom života, osvojiti prvu nagradu na ovom prestižnom takmičenju čak 12 puta.

Ojlerova otkrića

Leonard Ojler, švajcarski matematičar iz 18. veka

Leonard Ojler je došao do značajnih otkrića u potpuno različitim oblastima matematike, kao što su matematička analiza i teorija grafova. Uveo je u upotrebu veliki broj termina koji se i danas koriste u savremenoj matematici i unapredio matematičku notaciju, posebno u okviru analize. Ojler je zaslužan za savremeni zapis matematičke funkcije. Značajan doprinos dao je i na poljima mehanike, optike i astronomije. Smatra se da je Ojler jedan od vrlo značajnih matematičara 18. veka i među najvećim matematičarima svih vremena. Takođe je i jedan od najplodnijih naučnika — sačuvano je oko 900 njegovih radova.

Ispratiti sve ideje i doprinose koje je dao nauci Leonard Ojler, nije uopšte lako, tako da ćemo ovde pomenuti samo neke od njih: Ojlerov trougao, Ojlerova prava, Ojlerova kružnica, Ojlerov red, Ojlerov identitet, Ojlerova konstanta, Ojlerovi brojevi, Ojlerov polinom, Ojlerove smene, Ojlerova transformacija, Ojlerov proizvod, metod za približno rešavanje diferencijalnih jednačina. Rešavanje Bazelskog problema je uspeo da pronađe jako blisku vrednost broja Pi, kao i brojni drugi doprinosi matematici.

Ojler je živeo i radio u Berlinu i Sankt Petrburgu, gde je i umro 1783. godine.